САЩ: държава + капитал = мафия
За пренасяне на няколко мизерни хилядарки между наркодилърите чернокожи младежи от американските гета потъват в претъпканите затвори всеки ден. Какво обаче е наказанието за банката, която пренася десетки и стотици милиони на най-свирепите главорези от бранша? Практически никакво, нула. По споразумението между правителството и HSBC нито един банков служител няма дори да помирише съд, па камо ли следствен арест. Наглостта не стига дотам, ами и шефовете, които надзирават цялата наркооперация, доброволно приемат да си отложат премиите за известно време. Не само че няма да лежат в затвора, няма да им вземат милионите (за много по-дребни провинения, свързани с наркотици, в САЩ обикновено се конфискува цялото имущество на осъдения), но дори няма да им удържат и долар от заплатите, че и премии щели да получат, само малко по-късно.
Колкото до рекордната глоба от близо 2 милиарда долара, тя, първо, няма и 3,5% от годишния оборот на HSBC, който е над 54 милиарда долара, и второ, няма да се плаща от престъпниците, а от клиентите и акционерите. Нещо като сумите, които т. нар. България плаща, след като бъде осъдена в Страсбург – те излизат реално от джоба на потърпевшите данъкоплатци, а не от джоба на нарушителите бюрократи.
От тези 54 милиарда оборот годишната чиста печалба на HSBC е близо 13 милиарда долара. Представете си, че брутната ви годишна заплата е 54 хиляди лева на година, 4500 на месец. След като си платите всички разходи, ви остават 13 хиляди на година чисти спестявания. Държавата идва и ви казва: „Виж какво, давай ми от чистите си спестявания две хилядарки на всеки 5 години (толкова горе-долу е продължило разследването на HSBC) и можеш да переш пари на когото си искаш – наркокартели, терористи, търговци на бели робини, няма значение. Нито ще лежиш в пандиза, нито ще помиришеш ареста“. Това представлява рекордната глоба на престъпната банка. Бълха я ухапала по ръкавицата. Смешното и тъжното е, още веднъж, че наистина е рекордна. От всички гешефти, на които станахме свидетели през последните години, дори за явно и доказано със стотици хиляди документи престъпление – съучастничество в наркотрафик, убийства, корупция и т. н. – глобата е в размер на чистата печалба на банката за месец, месец и нещо – и това е рекорд!
По ирония на съдбата тук е замесена точно HSBC. Името на банката е съкращение – „Банкова корпорация на Хонконг и Шанхай“. Славната финансова институция е създадена точно когато наркотрафикът е една от най-важните дейности на държавния капитализъм, въведен от Британската империя с основаването на Източноиндийската компания, което се счита и за началото на капитализма изобщо. През 18-ти и 19-ти век Британската империя чрез своята Източноиндийска компания държи монопол върху търговията с опиум, произведен в Индия и продаван в Китай, където тогава е забранен и – както и днес – неговата търговия е престъпление, което се наказва със смърт. Държавната контрабанда с наркотици обаче е толкова сериозно перо в бюджета, че води до двете четиригодишни Опиумни войни (1839-42 и 1856-60) между двете империи. Пет години след победата на англичаните във втората война, която им донася остров Хонконг, е основана и Хонконгско-шанхайската банка, чиято основна дейност е именно финансовото обслужване на държавно организирания и охраняван наркотрафик. Сто и петдесет години по-късно нещата не са се променили особено – името на империята е друго и маршрутите на наркотика са доста по-разнообразни, но тясната спойка между държава, капитал и частна организирана престъпност се проявява винаги, когато стане въпрос за големите, истинските суми – тези, които имат значение. „Борбата с престъпността“ и „регулирането“ на капитала са само за дребните кокошкари и баламурниците, които вярват на телевизия и майски пророчества. •
А. Ванчев