Максималната производителност в Amazon

Open Markets Institute прави проучване на условията на труд в направлението за търговия на дребно на Amazon и публикува интересни материали, които разкриват, че компанията е практически реализирана „антиутопия“.
Резюмирано в 7 точки:
- Видеонаблюдение: с това вече сме свикнали, но Amazon го издига на ново ниво. Записи от камерите се прожектират на големи екрани директно в складовете по време на работа. Това обаче не е картина на живо, а компилация от клипчета как крадат бивши служители, които впоследствие са били уволнени или арестувани.
- Освен видеонаблюдението мениджъри на Amazon редовно висят на главата на служителите или просто вървят след тях и следят какво правят, без дори да се представят. Можем да си представим колко е „мотивираща“ подобна атмосфера.
- Служителите имат норма за производителност, но не знаят каква е тя. Също така нормата постоянно се променя. Служителят трябва да работи усилено, колкото може повече, без дори да осъзнава колко добре се справя – това страшно натоварва психиката, но със сигурност подобрява производителността.
3.1. С помощта на скенер за предмети (основното му предназначение е да изпълнява поръчки от клиенти) Amazon също брои секундите между всяка операция. Когато служителите изостават от определената от Amazon производителност (например брой обработени пакети на час), софтуерът в скенерите прави забележки и след това, ако служителят продължава да не се справя с нормата, автоматично го уволнява.
3.2. Като резултат от тази „система“ броят на тежките злополуки в складовете на Amazon е пет пъти над средния за отрасъла. През 2018 година Националният съвет по безопасност и хигиена на труда вписва Amazon в списъка на най-опасните места за работа в САЩ.
- В края на работния ден всички служители в направлението за търговия на дребно биват проверявани за кражба на стоки от складовете на Amazon. Тази процедура отнема около час, но това време не се заплаща.
- Amazon разрешава на своите работници да вземат на работното място само пластмасова бутилка с вода и прозрачен плик с пари (никакви телефони, плейъри и пр.)
- Amazon патентова гривна с ултразвуково проследяване на движенията на ръцете и вибрация. Като каишките за дресиране на кучета, които карат животното да изпълнява команди с помощта на вибрации, звуци и електростимулация. Нещо подобно Amazon иска да направи със своите служители.
- Amazon проследява местоположението на своите куриери с помощта на софтуер и изисква от тях да доставят 999 от 1000 поръчки навреме.
Такава система принуждава шофьорите да карат с превишена скорост и да нарушават други правила за движение. Като резултат, от 2015 до 2019 г. куриери на Amazon са участвали в повече от 60 злополуки с 13 смъртни случая.
* * *
От една страна, твърдят, че отдавна няма робство и никой не принуждава хората да работят в Amazon, така че вероятно служителите понасят подобни условия заради парите или защото нямат алтернатива. От друга страна, тихо се страхувам, че Безос ще успее да навлезе и в други отрасли и „всичко ще стане Amazon“. Да не забравяме, че Amazon е водещата компания в света, тоест тя налага определени стандарти в индустрията и е пример за подражание за бизнеса по целия свят. •
Петър
Капитализма няма духовно отражение в човека и предлага няколко свързани алтернативи за това – развлечение, работа и консумация които създават доста цинично робски начин на живот. Особено в работническата класа , имах познати които се съдят с родителите си на 19 годишна възраст.Невъзможно е за работягите да имат богат или дори нормален семеен живот когато и двамата родители работят.При положение че хората от работническата класа биват обучавани за индустриален продукт и не развиват особено хуманистичните си наклонности.Не е лесно да се оцелява в градската джунгла.