Концентрацията на властта
Разплитайки пипалата на тези корпоративни чудовища, учените установяват, че по-голямата част от тях са свързани финансово във верига от 147 свръхгигантски транс- и мултинационални компании, холдинги, тръстове и концерни, доминирани от финансовите институции. Класацията се оглавява от британския финансов конгломерат Барклиз. Американската Джон Пиърпонт Морган Чейз и компания са шести. Заключенията на швейцарските учени, публикувани в сп. Ню Сайънтист и в. Файненшъл Таймс са, че „Мощна суперкорпорация управлява световната икономика“.
(Статия, посветена на темата, може да се намери на български език в броя от 24.10.2011 г. на в. „Класа“, в раздела НАУКА на стр. 18.)
За да станат още по-ясни темповете и мащабите на централизацията на капитала и властта, ще приведем още малко данни от доклад на Федералната комисия по търговията от 1969 г., цитирани в книгата „Government in the future“ (2012) на Ноам Чомски. Според тях „в края на 1968 г. 200 най-крупни промишлени корпорации са контролирали над 60% от всички активи на САЩ“. В доклада се казва, че малоброен индустриален елит на огромния конгломерат от компании заграбва алчно американския бизнес и по същество разрушава свободната конкуренция. В добавка е отбелязано, че към началото на Втората световна война (1939 г.) същото количество власт (60%) се е падало на над 1000 щатски корпорации.
За седем десетилетия еволюцията в концентрацията на властта на капитала (икономическата власт върви ръка за ръка с политическата) е протекла по следния начин:
1) В 1939 г. над 1000 компании притежават 60% от властта в САЩ.
2) В 1968 г. (30 години по-късно) притежателите на същата власт в САЩ вече са 200 на брой.
3) След четири десетилетия верига от 147 свръхгигантски транснационални компании, обединени в мощна суперкорпорация, управляват 60% от активите, само че на… СВЕТА и фактически властват над човечеството.
Феранте Пала